Categories
Blog

Jak Otworzyć Klub Fitness?

W tym odcinku Fitness na Wylot rozmawiamy o tym jak otworzyć swój klub fitness.

Powiemy wam dokładnie o rzeczach które były dla nas ważne i jakich metod używaliśmy gdy otwieraliśmy nasze studio,  Fitness Soul

Poruszamy kilka tematów.

1. Dlaczego chcesz otworzyć fitness klub i dla kogo.

2. O potrzebie dokumentacji budowy.

3. Czy Twoje doświadczeniu jest istotne?

4. Mindset 

5. Finanse czyli skąd wziąć kasę na projekt. 

6. Jak wybrać najlepsze miejsce na klub.

7. Jak zacząć budować team. 

jak otworzyc klub fitness
Mindmap

Automatyczny Transkrypt

W pierwszym odcinku naszego podkastu Fitness na Wylot będziemy rozmawiać o tym jak otworzyć swój klub fitness. Jest mnóstwo metod w jaki sposób można otworzyć i wszystko zorganizować ale chcemy wam dzisiaj powiedzieć o rzeczach które były dla nas ważne i jakich metod używaliśmy.

Więc poruszamy kilka tematów. Krótkie streszczenie tego o czym będziemy rozmawiać, czyli będziemy rozmawiać o pomyśle. Dlaczego chcesz otworzyć klub i dla kogo. Potem będzie trochę dokumentacji budowy. Jak to będzie pomoże wam zbudować Legacy dziedzictwo twojego klubu bo mamy nadzieję że ten klub który otworzycie nie będzie tylko otwarty przez rok tylko przez dziesięciolecia. Porozmawiamy także o Twoim doświadczeniu czyli co ty musisz zrobić żeby być w najlepszym miejscu do tworzenia klubu.

Porozmawiamy o mindsecie czyli o mocnej głowie i jak sprawić żeby to było 99 procent sukcesu.

Również o finansach czyli skąd wziąć kasę na ten projekt. Jak to zrobić że żeby wystarczyło wam pieniędzy bo możecie otwieramy klub fitness często bo czujemy tak bo to jest nasza idea którą chcemy zrobić ale też musicie z tego klubu fitness żyć więc powiemy wam jak to zrobić.

Jak wybrać najlepsze miejsce bo to nie jest sposób otworzyć klub byle gdzie. Więc lokalizacja jest bardzo ważna.

Na klub który ma odnieść sukces no i ostatnia rzecz to doradcy czyli ludzie którzy są na okolo ciebie. Nie ma sensu wymyślać na nowa koło już kluby były otwarte przed wami to już było zrobione więc trzeba znaleźć ludzi którzy to już zrobili.

Czyli pierwszą rzecz jak my zdecydowaliśmy że chcemy otworzyć klub to był pomysł marzenie i mieliśmy to marzenie przez dłuższy czas.

To nie było tak że obchodziliśmy się w niedzielę. Stwierdziliśmy że otwieramy klub w sobotę następny poniedziałek tylko tylko od dłuższego czasu.

Mieliśmy taki pomysł jak by tu było jak byśmy otworzyli klub i jak jeździliśmy na różne konferencje fitness na jakieś zawody to zawsze rozmawialiśmy z właścicielami klubów. Jak oni to zrobili było to super dla mnie interesujące. Byłam ciekawa ile płacą za wynajem sali jak ja u nich wszystko działa.

I my prowadziliśmy zajęcia fitness przed tym jak otworzyliśmy klub przynajmniej przez sześć lat w Edynburgu. Ale zawsze brakowało nam jaj żeby otworzyć lub nie.

Nie byliśmy pewni czy damy radę czy czy nam się to będzie opłacało. Czy to jest za dużo pracy.

I.

Dlaczego otworzyliśmy w takim trenerem naszym to był była osoba która chciała włożyć kasę w nasz biznes. On odbył twój klient prawda bo jak to jak to było klient personalny osoba którą trenowałem.

Który zobaczył jakby potencjał w nas. Zobaczył że to co mu robimy jest trochę inne niż wszyscy. Lubił moje podejście do fitnessu. Oglądał nasze wideo i stwierdził że w tym coś chce zainwestować kasę i popchnął nas do tego żebyśmy jak ktoś nas uwierzył my stwierdziliśmy że jeżeli on widzi w nas potencjał my możemy to zrobić sami. Ale ale myślę że także i o tym będziemy rozmawiać później jak jak dojdziemy do tym jak sfinansować swój klub. Teraz jest na pomyśle.

Czyli ta osoba nam dała kijek i my się zaczęliśmy zastanawiać co co my chcemy co my chcemy zrobić. Ja prowadziłam głównie zajęcia taneczne taneczną fitness i zajęcia do muzyki a Leszek prowadził zajęcia tabela.

Więc to było pierwsze pytanie czym ma być ten klub więc dla nas to było proste bo wiedzieliśmy że będą jakby dwie gałęzie będzie będzie taniec i będzie tabela.

I na tym się wpadliśmy i w Edynburgu w tym czasie nie było jeszcze takiego klubu więc my chcieliśmy wnieść coś zupełnie nowego połączyć taniec fitness z treningiem funkcjonalnym. I my uważamy że trening jednego rodzaju nie jest super więc fajnie mieszać rzeczy i właśnie naszym klubem chcieliśmy to przedstawić. I również my nie chcieliśmy być klubem w którym dziewczynę sobie robią selfie w lustrze ścieżkami. Nie chcieli i nie chcieli mieć kolesi którzy są w opakowaniu. Oczywiście te osoby są mile widziane ale nie chcieliśmy przyciągać takich osób więc musieliśmy się zastanowić jak jest nasza nisza do kogo one uderzały i dla nas to były osoby które może kiedyś gdzieś tam coś ćwiczyły ale miały długą przerwę. Osoby które pracują już nie studenci osoby które pracują i rozwijał swoją karierę ale są zapracowani i nie mają czasu myśleć o tym jak trenować np. na siłowni i chcą się otaczać innymi ludźmi.

Ważne ważne jest znalezienie tej niszy jest bardzo bardzo potrzebne bo wtedy na tym obszarze cały swój klub bo przecież Advertising i będziesz inaczej się mówi do ludzi którzy mają 20 lat i chcą mieć seks a inaczej się mówi do ludzi którzy mają 60 lat i dla nich potrzebni. Oni muszą się nauczyć ruszać znowu tak żeby jak będą mieli 70 80 żeby nie musieli używać laski. Więc nasza nisza tak jak to powiedziałeś właśnie to byli ludzie którzy już pracują którzy mają mają kasę. Ale nie do końca znajdują się w takich siłownia hala mentalnych ale finansowanych. Więc tak znajdź sobie niszę ale prócz kolejną mniejszą to było Bułka tabele które my zaczęliśmy w Edynburgu nie było nie było tabeli jako osobnych zajęć jeszcze wtedy i byliśmy. Przez to byliśmy różni i to połączenie właśnie treningu siłowego z zupą która była kardiolog która jest dalej kardiolog pozwoliło na zbudowanie czegoś zupełnie innego.

My również się zastanawialiśmy co my chcemy tym klubem zaprezentować i wymyśliliśmy jedną z pierwszych rzeczy które już mieliśmy ten pomysł i potwierdziliśmy studio jaki jest nasz miś.

Myśmy się od miesięcy. Jakie hasło taki mamy nasz nasz klub nazywa się fitnessu.

I co. I co ten fitness co to jest. Więc w kilku słowach chcieliśmy znaleźć coś co ten klub sobą prezentuje więc dla nas dla nas to było super ważne i dla ludzi. Oni widząc te hasło. Wiedzą o czym twój klub jest od razu.

Od razu są w stanie powiedzieć OK. Oni się zajmują tym albo oni się zajmują tym dla nas to jest strzelą Body Mind są czyli mocne ciało mocne ciało może nie być otwarty umysł i piękna dusza piękna dusza ale też pierwszy raz bo po polsku tłumaczę. No i ważne jeżeli potrafisz to to jest ważne jeżeli potrafisz w jednym takim zdaniu tudzież w kilku słowach zawrzeć całą kwintesencja twojego klubu to wtedy kiedy wiadomo że wiesz co chcesz. Bo jeżeli potrzebujesz do opisania swojego klubu dziesięciu zdań to znaczy że nie do końca przemyślał to co chcesz zrobić. Więc ważne spędzić trochę czasu nad maszyną i jakby wszystkie te pomysły w jedną całość w jedną kupę. Czy jak już jest pomysł jak już mieliśmy pomysł co my chcemy to kolejną rzecz to zaczęliśmy szukać miejsca gdy zaczęliśmy szukać miejsca dokładnie więc jakby finanse i miejsce były razem połączone więc może na początku powiemy trochę o miejscu bo według nas miejsce tym bardziej niż ja nie. Dla mnie to nie było aż takie aż takie duże znaczenie powiedział bardzo ważną rzecz że my mieszkamy w Edynburgu i jest dużo magazynów blisko morza blisko zatoki które które były tanie i łatwe do wynajęcia. Ale powiedzieć że tych nie chcesz. Dlaczego.

Generalnie według mnie patrząc na mapę Edynburga chciałam żeby nasze miejsce było w centrum w centrum ale nie w centrum miasta tylko w centrum ludzi.

Czyli jeśli byśmy wzięli taki Unit przy zaraz przy samym morzu no to generalnie już nie nie nie otaczają nas dookoła ludzie tylko z jednej strony mamy morze i na przykład uderzały do ludzi jedynie kilometr. Zachód wschód i Morze na południe niezależnie gdzie czyli ta jedna strona która którą w której byśmy mogli mieszkać ludzie tam nie ma nikogo ograniczony ograniczony zasięg.

Tak kolejnym kolejną ważną rzeczą było takie żeby był łatwy parking żeby ludzie nie musieli zastanawiać się gdzie zaparkować. Mimo to że chcemy żeby ludzie chodzili na piechotę są ludzie którzy przyjeżdżają samochodami więc łatwy parking i darmowy parking był bardzo ważny. I co jeszcze jest ważne dla nas było żebyśmy nie byli częścią czegoś innego bo chcieliśmy mieć swój brand ING i chcielibyśmy chcieliśmy żeby ludzie się kojarzeni że przychodząc do nas to tylko przychodzą do nas a nie przychodzą do centrum gdzie są inne rzeczy czyli np. nie chcieliśmy być w budynku gdzie są różne Office albo w budynku są jakieś sklepy chcieliśmy mieć odrębne wejście na szczyt jest na zewnątrz z ulicy go widać i to był nasz cel bo jest mnóstwo różnych budynków które które są w środku są w centrach handlowych i to może dla nas to może działać to po prostu jest coś co według nas my chcieliśmy być na swoich zasadach zupełnie.

Jest jeszcze jedna ważna rzecz lokalizacja jest ważna jest poznać konkurencję. Ważne jest żeby zobaczyć jakie inne kluby fitness są naukowo ciebie. Ja nie mówię że to jest lepsze. Nie mam pojęcia taka chodzi taka taka myśl że na przykład jak chcesz otworzyć swój zakład fryzjerski to odbierasz na ulicy gdzie są już inni fryzjerzy no bo ludzie wiedzą że przyjdź na tę ulicę bo są tam fryzjerzy. Czy to działa. Jeżeli to jest troszeczkę inne to na naszej ulicy teraz są dwa albo trzy fitness. Ale my nie zauważyliśmy żadnego spadku ludzi bo zawsze ja zawsze wierzę że jest więcej ludzi którzy nie ćwiczą niż ćwiczą. Więc bicie konkurenta bycie o klienta nie ma sensu. Ważne jest by razem skłonić jak największą ilość ludzi do uczestnictwa w biznesie. Więc lokalizacja konkurencja nie jest aż tak istotna. W moim wypadku. Ale oczywiście jak chcesz otworzyć cross fit na drugiej stronie ulicy jest cross fit a obok jest dwie ulice dalej. Kolejny Cross.

Ja bym się wtedy zastanowił dokładnie wtedy warto było poszukać może dzielnicę w której jeszcze nie ma czegoś takiego i wprowadza coś zupełnie nowego fajnego do no właśnie do danej dzielnicy bo ludzie jednak większość naszych klientów to ludzie którzy przychodzą na piechotę i którzy są naokoło naszego klubu.

Tam kilometr może kilometr 500 jest trochę ludzi którzy przyjeżdża z daleka ale to jest zawsze tak się zdarza. Dobra czyli wybraliśmy miejsce.

Kolejna rzecz to są finanse.

Jak już. Połączone mamy jak mamy to miejsce chcemy otworzyć. Mamy pomysł jak to robimy.

Są różne metody są różne metody.

My mieliśmy tego inwestora którym zaczęliśmy zaczęliśmy wspominać i zdecydowaliśmy się jednak żeby z nim nie robić interesów bo chcieliśmy mieć własne doświadczenie chcieliśmy wiedzieć jak to jest otworzyć klub od samego początku nie chcieliśmy mieć kogoś kto będzie nam mówił czego robić tego nie robić.

No to wyszło wyszło tak że on w pewnym sensie chciał nas kupić i chciał nas zatrudnić w jego własnym klubie. Czyli chciał otworzyć klub i użyć nas jako swoich pracowników a my nie chcieliśmy my chcieliśmy to zrobić na swoich zasobach.

Tym bardziej że to nie był zupełnie nowy klub. Ten klub budowaliśmy już od kilku lat. Dziś mamy już od sześciu lat przed utworzeniem klubu prowadzimy zajęcia w Edynburgu. Jedyną rzeczą którą chcieliśmy zrobić to wszystko.

Wszystkie nasze zajęcia wszystkie nasze treningi przenieść w jedno miejsce i zbudować coś więcej powiedzmy czego nie zrobiliśmy ale to są opcje też dobre jest ładnie zrobiliśmy inwestora czyli nie wzięliśmy kasy od kogoś nie wzięliśmy pożyczki to była kolejna metoda którą moglibyście zrobić. Można po prostu pójść do banku przedstawić biznesplan który jest ważny i powiedzieć taki mamy plan. Startujemy. My też tak nie chcieliśmy zrobić. Wydawało nam się to trochę zbyt ryzykowne i wtedy ja ja ja się czuję że za pożyczone pieniądze łatwo strzelić jakby łatwo za dużo rzeczy zrobić które się potem nie zwrócą bo trzeba. Trzeba pamiętać że to nie nie chodzi tylko o tworzenie klubu tylko na tym klubie zarabiać. Więc my od samego początku zaczęliśmy zarabiać.

Tak można też aplikować o Standing może z Unii Europejskiej coś jest w tym momencie są różne rzeczy. To jest może trochę czasu czasochłonne ale jeśli chcecie iść tą drogą to może warto sprawdzić co co jest w tym momencie czy czy może w danym rejonie potrzebują mieć klub fitness i może dostaniecie jakąś kasę po prostu na otwarcie.

A nasz nasz pomysł na otwarcie to by to był bardzo taki. Teraz to jest popularne klątwa Ding że prosi się ludzi o wsparcie. My to zrobiliśmy zupełnie nieświadomie nieświadomie że jest w ogóle takie słowo ekran.

Do tego chyba jeszcze wtedy nie było.

Wydaje mi się albo to były zaczątkiem Ring czy po prostu poprosiliśmy naszych obecnych klientów którzy przychodzili do nas o wsparcie. Powiedzieliśmy im Słuchajcie jest taka sprawa chcemy otworzyć klub chcemy mieć jedno miejsce nie chcemy brać pożyczki. Kto z Was mógłby nas wesprzeć i zapłacić za rok z góry i znalazło się dużo takich osób. Nie jestem pewna czy to było 8 osób 8 czy 10. Tak i to nam wystarczyło. Prócz porucznika dodatkowo do tego mieliśmy jakieś oszczędności ale ale to był jakby zacząć. Te 10 osób które uwierzyło w nas dało nam super energię bo wiedzieliśmy że już 10 osób jest do 10 osób wierzy w to co my chcemy zrobić. I tak się zaczęło rozwijanie naszego naszej Community tej społeczności naokoło klubu która bardzo się zaangażowała i nie dość do tego że oni nam dali kasę rok wcześniej. Oni później spędzili dużo czasu na malowanie np. na remont czyli oddaniu nam renowacji. My ich zaprosiliśmy i mieliśmy moment gdzie malowali ściany. Przyszło dużo osób. Mieliśmy moment zakładaliśmy podłogę. Przyszło dużo osób nam pomóc więc zrobiliśmy to wszystko takim kosztem minimalnym w zasadzie własnej pracy bo wtedy wtedy nam się wydawało że nie mamy kasy mogliśmy pożyczyć kasę. Ale co wyszło później że właśnie to łączyło ludzi bardziej i w tym momencie jesteśmy nie klubem kolejnym klubem. Gdy ktoś pożyczył 10 tysięcy funtów czy 100 tysięcy sto tysięcy funtów i otworzył taki sam klub jak wszyscy nie my właśnie przez to jesteśmy inni.

A.

Kolejną rzeczą jeśli o finanse chodzi to jest zrobić plan biznes biznes plan i My generalnie jesteśmy trochę przeciwni biznesplanu z tego względu że to jest taka super abstrakcja ale jest kilka rzeczy które my sobie liczyliśmy czy zrobiliśmy biznesplan ale który był trochę wymyślony bo nie wiesz ile osób będzie ci przychodziło w miesiącu to jest generalnie typowo. Ale ale z drugiej strony fajnie popatrzeć na te numery i zobaczyć dobrą opcję złą opcję ile musisz mieć kasy żeby przeżyć ile i ile musisz mieć klientów.

Przy założeniu że bierzesz 100 złotych za miesiąc za ile potrzebujesz klientów na początku żeby się zupełnie na zero utrzymać później musisz sobie pomyśleć ile ty chcesz kasy zarobić bo tak jak powiedziała To jest ciężka rzecz jest dużo wymyślanie i dużo. Wrzucania różnych liczby ale ale to jest dobrze.

Dobrze to zrobi tak bo wtedy np. wiesz że załóżmy 100 złotych płaci płacą ludzie za member Ship i np. masz 50 członków.

Tak to jest suma którą możesz oczywiście biorąc pod uwagę wielkość klubu możesz musisz też założyć np. jak duże zajęcia możesz prowadzić. U nas się mieści 25 osób na zajęcia zęby się ograniczyliśmy. Nie da się więcej więc pomyśleliśmy ile możemy mieć zajęć dziennie. Tak też warto sobie policzyć chociaż jeżeli chodzi o taki mały klub i jeżeli chodzi o o taki taki klub który jest założony przez siebie i przez swoją żonę Ja myślę że jest dużo jest dużo dużo poświęcenia możesz włożyć swojego swoje siły i swojego czasu że nie do końca wszystkie biznesy muszą działać dobrze.

No tak bo najczęściej jest tak właśnie w takim klubie jaki my mamy. Ta cała praca którą którą my robimy to jest nasza praca i to jest nasz czas to nie jest to że płacimy komuś za bycie na recepcji czy płacimy komuś za social media to to wszystko nakręca. Więc jak my chcemy mieć więcej członków to musi po prostu więcej pracować.

Więc to jest taki small biznes very very small biznes. Czasami ludzie mówią że to nie jest typowy biznes. Biznes to jest biznes że granica pomiędzy życiem prywatnym i biznesowym jest bardzo krucha. I dodatkowo próbowaliśmy. My nie możemy się jakby wyrzucić z biznesu. Nie możemy zatrudnić ludzi którzy by robili tą pracę którą my robimy bo by nic nie zostało. Tak więc czasami jest tak że zarabiamy tysiąc funtów na miesiąc czasami zarabiamy pięć tysięcy ale my jesteśmy bo mamy jakieś tam. Założyliśmy że jest OK.

Kolejną rzeczą jaką otwierali się na nasz klub to mieliśmy grono doradców.

Skończyliśmy finanse tak skończyliśmy finanse a się już chce przejść do następnej kategorii jeszcze dodać doradcę doradcy. Dlaczego doradcy są ważne i my mieliśmy takich doradców. I ja polecam. Mam też mieć doradców bo. Perspektywa twoja będzie zawsze inna nawet dla nas. Moja perspektywa była inna niż twoja i wniosła dużo rzeczy dobrych do klubu i ja też wniosą swoje.

Ale też szukaliśmy innych osób bo czasami masz pomysły i fajnie porozmawiać z dwoma trzema osobami o tym pomyśle i zobaczyć co oni co oni uważają. I to nie jest to że oni ci powiedzą też nie. To nie będzie działać.

Nie o to chodzi bo oni ci mogą tak powiedzieć ale ty musisz sam dalej w dalszym ciągu podjąć decyzję ale rzucając komuś takie kości i coś co co co tam myślisz będziesz wiedział jaką ktoś ma opinię i wtedy może ci to pozwoli zdecydować czy to będzie działać czy nie i zmienić swoje podejście też jak na końcu to ty jesteś i tak właścicielem to ty jesteś tą osobą która podejmie decyzję.

My często robimy rzeczy przeciwko temu co nam ludzie radzą. Czasami tak zdarza się ludziom. Są ludzie którzy mówią o to nie wyjdzie bo nasi też tacy byli. Niektórzy osoby o to na pewno nie wyjdzie po co wy to robicie nie ma sensu a my my tak silnie w to wierzyliśmy że stwierdziliśmy że ok to jest wasza opinia. Dziękuję za wkład.

Ale my dalej to zrobimy z doradcami jeszcze jest tak że jeśli pytacie się kogoś to fajnie jakbyście się pytali osób które mają jakieś doświadczenie w biznesie to wam może pomóc albo są osobami które są super pozytywna bo nie ma sensu moim zdaniem pytać osób które są na nie bo to tylko sprowadzi na ziemię.

Więc fajnie spytać się osób które ci dadzą skrzydła ale też mają mają coś do powiedzenia bo też są osoby które by ci pracodawcy ma życie ale to też nie są najlepsze osoby to warto i warto się pytać różnych różnych stron i warto się pytać widzieć jakby pozytywne i negatywne strony dalej to ty jesteś tą osobą decydujesz się otworzyć klub musisz być pozytywną osobą i musisz widzieć wszystko bardziej na różowo bo jeżeli będziesz widział to negatywnie to to nie. Nie wróżę Ci dużej dużej drogi. Co jeszcze ważne jest dużo. Nie możesz nauczyć. Możesz na przykład słuchać naszego zespołu. To jest jeden sposobu ale albo innych. Nie powiem ci jakich bo nie ma takich to nie jest najlepszy. Możesz czytać książki o tym jak tworzyć i to niekoniecznie książki o tym jak otworzyć Fitness Club ale w ogóle jak robić biznes. Jest tysiące takich książek na świecie i ludzie też piszą blogi.

Ludzie tacy jak my którzy mają małe kluby i mnóstwo blogów w internecie.

Dobra to mamy doradców. Załóżmy że znalazłeś doradców masz pomysł masz masz kasę masz miejsce jesteś gotowy do zachęciła do otwierania dokumentu i całą tą podróż. Dobra rada od samego początku zacznij pisać o tym co robisz i zacznij zacznij kreować taki pas naokoło tego co się dzieje bo to ci pomoże rozwinąć i ze ludzie lubią takie historie że coś stworzyć z niczego.

I generalnie rób zdjęcia pisz nagrywać wideo cokolwiek potrafisz robić najlepiej. Według nas najlepiej samemu ale jeśli nie potrafisz to przynajmniej kogoś ale nawet zdjęcia telefonem czy krótkie wideo gdzie ty mówisz to co dzisiaj robisz że mówisz że maluje ścianę że przyszła ci pomóc i ta osoba że dzisiaj kupujesz gwoździe cokolwiek by to miało być że ktoś Ci remontuje to to jest super i fajnie zrobić zdjęcie.

No i nie czekaj na to aż będzie skończony żeby się podzielić PO to może kiedyś tak było ale ale ty chcesz zebrać jak najwięcej ludzi którzy chcą być częścią tego a znajdą się ludzie którzy chcą być częścią i jeżeli dasz im szansę oni się tam pojawią jeżeli im pokaże że to robisz ich zaprosi już to oni przyjdą i będziesz potrzebował dużo takich ludzi w swoim w swoim życiu i w klubie żeby to działało bo i tymi tymi wszystkimi rzeczami dzieje się po prostu a media dalej na Facebooku na Instagramie na innych platformach cokolwiek używasz już bloga to już nie da się tym dokładnie jest.

Więc to są takie małe rzeczy i później ty nawet my teraz po sześciu latach teraz będziemy mieli 6 lat. Teraz mamy w lipcu jak dostaliśmy klucze to jest super Popatrzcie na tą historię i my też co zrobiliśmy. Leszek wziął tą całą historię którą od samego początku od marzenia do tego że ten klub istniał napisał bloger. Historia którą wydrukował ze zdjęciami daliśmy poprawiliśmy w ramkę i to wisi w klubie ludzie jak przychodzą nieznani teraz już ludzie nie wiedzą że my ten klub sami otworzyliśmy. Ot i wszystko remontować my sami. Ale teraz właśnie ci nowi ludzie po prostu są pod wielkim wrażeniem.

Więc jak ktoś nowy przychodzi do twojego klubu który nie pamięta twojej historii od początku. Będziesz w stanie jakby dać mu namiastkę tego co przeżywali ci pierwsi ci ci kuratorzy. Jedna z sal i chcesz. Tak zrobić by oni się poczuli tak samo jak ci pierwsi. Jest szansa.

Ja myślę że jak piszesz piszesz historię krył dziedzictwo to to to co się stanie i my tą historią się dzielimy raz na jakiś czas mogę powiedzieć że raz na rok się nie nie ma szczególnie jak jest rocznica otwarcia i jest zawsze kilka osób które są pod wielkim wrażeniem że zrobiliśmy to sami od samego początku już prawie prawie kończymy.

Teraz jeszcze trochę o Twoim doświadczeniu bo. Ja bym nigdy w życiu nie otworzył klubu fitness. Jeżeli bym nie miał doświadczenia kilkuletniego przynajmniej doświadczenia wcześniej czy to jest tak samo jakbyś chciał otworzyć salon fryzjerski nie mając pojęcia obcinanie własnego zrobił. Właśnie zrobiłeś kurs na obcinanie włosów przez dwa dni a teraz już wszystko wiem otworzy klub. Moje doświadczenie się zaczęło ja chodziłem na wf i tam miałem przez cztery lata wcześniej grałem w piłkę w piłkę ręczną potem pracowałem na siłowni potem miałem jakieś tam personalne klientów jeszcze bez klubu więc cały czas budowałem swoją swój warsztat trenerski tudzież warsztat.

Właściciela klubu tak zrobiłam. Moje kwalifikacje fitnessu w czasie studiów i generalnie to chyba było po dziesięciu latach prowadzenia zajęć dopiero tworzą klub. I również właśnie to doświadczenie one ludzie ludzie lubią ludzi doświadczonych ludzi. Ludzie nie czy to też widać od razu jak ktoś ma pojęcie a ktoś nie ma pojęcia kto jest pierwszy nowym instruktorem i prowadzi pierwsze zajęcia. To ludzie ludzie to czują to to nie da się tego po prostu kłamać i tego się nie da ukryć i tego się nie da przeskoczyć.

Jakieś doświadczenie jest potrzebne i ja myślę że fajnie się uczyć gdzieś indziej. Czyli ja bym radził np. zatrudnić się gdzieś na parę miesięcy nawet do siłowni i stara się nauczyć jak najwięcej potrafisz stamtąd bo wtedy twoje błędy które robisz one zupełnie nie wpłyną na to co na twój klub bo jeszcze go nie masz ale ale one będą bardzo tanie błędy tak jak sobie radziła do tego Leszek mówi to jest jedna droga a drugą drogą albo to i to jest też fajne.

To zacznij prowadzić swoje zajęcia. Wynajmie salę gimnastyczną gdzieś albo nawet nie nawet zorganizuje zajęcia na dworze i prowadzi takie zajęcia przez kilka miesięcy przez rok przez dwa lata.

Zobacz jak to jest bo będziesz musiała musiał robić wiele rzeczy które później też będziesz musiała robić. Otwórz klub rezerwować klientów odpisywać na e-maile. Jest mnóstwo takich małych rzeczy o których się nie myśli że będziesz musiała robić to nie tylko chodzi o prowadzenie zajęć.

Inwestuje w siebie zrób kursy i to niekoniecznie kursy z fitnessu bo te są podstawowe ale również spróbuj może zrobić jakiś kurs biznesowy. Spróbuj zrobić kurs z marketingu. Im więcej będziesz wiedział o prowadzeniu biznesu tym lepiej później i zaczniesz z wyższej półki.

I ta inwestycja w wiedzę to nie do końca muszą być typowo kwalifikacje gdzie dostajesz papier ale to mogą być rzeczy których się sam uczysz czytasz książki biznesowe czy czytasz książki o marketingu czy oglądasz jakieś wideo.

No bo to Twoim biznesie będzie tak że nikt nie będzie o papier pytał. No może ktoś kto cię ubezpiecza ale później to nie jest tak jak w firmie że musisz zrobić. Jak jesteś zatrudniony na etat że musisz zrobić kurs na rok i pokazać szefowi że zrobiłeś. Nikt się o to nie będzie pytał. To jest w twoim. W Twojej woli wolnej woli żeby ale musisz się rozwijać bo jeżeli staniesz i się przestaniesz rozwijać zobaczysz że że klub nie będzie działał tak jak by mógł. Więc to jest niekończąca się jeżeli się nie lubisz uczyć to nie jest biznes dla ciebie znowu.

Kolejną rzeczą jest znać swoje mocne i słabe słabe strony i jak masz mocne strony to po prostu rób to ciśnienie i ciśnienie w tym kierunku a swoje słabe strony to możesz.

Są dwie metody generalnie może zawsze być lepsze czyli nawet jak jesteś beznadziejny to się nie przejmuj tym możesz być zawsze w tym lepsze tylko musisz po prostu pracować nad tym ale również możesz zatrudnić kogoś który ci pomoże w tych słabszych stronach czy zupełnie ciebie nie w tym.

No ale to znajdowanie my mieliśmy akurat fajnie bo my się uzupełniamy dobrze jeżeli ale są ludzie którzy dla nas też teraz pracują myślę że o teamie i o tym jak zbudować dobry team to porozmawiamy w jakimś innym odcinku czyli Team. I ostatnia rzecz to myślę że to jest. Temat rzeka jest tak głęboki. Bez tego nie będzie nic działało. To wszystko zależy od ciebie. Mówimy o bańce czyli o tym jak jest twoja głowa nastawiona. Czy ty widzisz pozytywne rzeczy czy negatywne. Co zrobisz w momencie jak coś będzie nie tak. Czy się załamie że za pierwszym razem Czy twierdzisz. Spróbujmy inaczej bo tutaj nie ma nikt nie będzie ratował jeżeli jeżeli idzie źle to tylko jest w twoim zakresie zbudowanie czegoś innego i zatrzymanie tego.

Czyli jest kilka rzeczy. Pierwsza to nie pójście się zaryzykować bo otwieranie klubów fitness to jest ryzyko bo nie wiesz czy to będzie działać czy nie. Ale jeśli będziesz myśleć że ci się uda to jest duża szansa że ci się uda jeśli będziesz myśleć że ci się nie uda to może zastanów się żeby popracować nad głową.

Najpierw musi.

Ta wizja musi być taka silna że wiesz że to wyjdzie to nie ma nie ma opcji. Musisz wiedzieć tak samo jak w sporcie jak na Iron Man musisz wiedzieć że skończysz Mena zanim go skończysz zanim zaczniesz bo jak zacznie się zastanawiać. Ja jak uczyłem ludzi grać. Miałem taki epizod w moim życiu. Zawsze się pytałem jak oni się chcieli nauczyć forhend i uderzyć w jakimś miejscu. Zawsze pytałem czy umiesz w swojej głowie wyobrazić sobie że trafiam tam. Zamknij oczy i teraz trafi tam ten punkt. Jeżeli oni nie potrafili trafić nawet w głowie w ten punkt to wiedziałem że jeszcze nie są gotowi. Tak samo jak ty nie jesteś w stanie sobie wyobrazić swojego klubu że działa że Prosper czuje że ty jesteś tam w środku tego to jeszcze nie jesteś gotowy. Ja bym jeszcze poczekał i skupił się bardziej nad rozwojem własnej głowy.

Ciekawe co mówisz bo to jest to samo jak robiłam wyścig. Ja tyle razy w głowie Zrobiłam go że ja robiąc ten wyścig wiedziałam że skończę. To było dziwne jak skończyłam to ja po prostu nie byłam super cieszą bo ja wiedziałam że skończę.

To było już tak się nastawiam więc ty też jeśli wiesz że otworzy ten klub i to będzie działać. Co to się stanie. Bardzo prosta.

To jest takie trochę takie magiczne jak kiedyś ktoś powiedział o tym że że tak jest to ja bym powiedział Wiesz co. Nie to nie działa ale coś w tym jest. Dla pozytywnych ludzi świat jest bardziej pozytywny dla tych co myślą negatywnie spotkasz negatywnych ludzi na swojej drodze więc ignoruje tych negatywnych ludzi po ludzi którzy ci mówią że się nie da bo inaczej się nie da nigdy nie starać się ich zmieniać. Jak ktoś jest negatywny to nie jest w swoim zakresie żeby zmienić tę osobę po prostu się znajdź sobie innych znajomych gdzieś indziej powiedz że to ci się nie podoba bo jest wystarczająco ludzi na świecie żeby znaleźć sobie przyjaciół którzy są tak samo pozytywnie zakręcony jak ty i myślą podobnie i chcą stworzyć coś a nie tylko katować.

No i co daliśmy radę otworzyliśmy klub brawo.

Podsumowując marzenia jakie rzeczy są ważne żeby otworzyć klub to zacznijmy od tyłu Mixed Tag Głowa twoja głowa.

Pomysł potem pomysł potem musisz mieć dobre miejsce i musisz mieć wiedzieć jak sfinansować klub i warto mieć też doradców osoby które tobie pomogą i nigdy nie przedstawiali. Uczyć się uczyć i inwestować w siebie.

Dla ciebie jakbyś jakbyś teraz miał otwierać na nowo klub.

Jakie trzy rzeczy.

Był z nie zmienił byś z tych co co co zrobili zrobiliśmy. Jakie by były trzy rzeczy. Pytanie zadał niespodziewane i takie były trzy rzeczy które się jakby nauczyłem. Które byś teraz wprowadził wprowadził w nowym klubie bo ja.

To będzie brzmiało bardzo egoistycznie tylko tak zaufanie w sobie. Ale nie sądzę żebym cokolwiek zmienił bo bo nie do końca bo myślę że wszystkie te kroki które podjęliśmy były były dobre. Niektóre były może nie optymalne ale dalej ja bym nie zmienił ja jestem zadowolony. I to jest kolejny krok do tego że ja nie żałuję przeszłości. Nie nigdy nie myślę co by było gdyby. Nie chcę tak myśleć. Tak jest jeżeli bym otwierał nowy klub to bym chyba posłuchał tego.

Bo jak ten pokaz podsumował.

Wszystko co zrobiliśmy ale dodał jeszcze trochę. Wydaje mi się że trochę trochę takiego zaświadczenia i patrząc z perspektywy czasu tych sześciu lat. Niektóre rzeczy my nie wiedzieliśmy czy będą działać ale po prostu wyszło na to że działały.

Ja myślę że także jeżeli otwiera nowe nową rzecz. Jesteś tak zafascynowany nie do końca wtedy myślimy bardzo racjonalnie i wiele osób się na tym nam się udało ale można się na tym przejechać bo akurat wszystko się złożyło tak że działaliśmy że daliśmy radę pociągnąć. Ale tutaj my mówimy że to jest takie bardzo pozytywne. Jest fajnie ale jest dużo momentów gdzie jest super negatywne że otwieranie swojego klubu to nie tylko pozytywne rzeczy to też negatywne jak np. jak dostaliśmy kiedyś rachunek za 5 tysięcy funtów którego się nie spodziewaliśmy i myśleliśmy nie wiedzieliśmy co zrobić. Jest dużo momentów które są negatywne ale ja zapominam o nich bardzo szybko bo inaczej bym nie dał rady. To mi się wydaje że to zależy od człowieka jeżeli chcesz mieć pracę od dziewiątej do piątej i chcesz mieć zawsze tyle samo płacone turniej się gdzieś indziej. To nie stara się otwierać klub. Ale jeżeli chcesz każdego dnia się budzić. Nie wiedząc co będzie prawie i jakby z otwartą głową to otwieranie klubu jest dla ciebie to sorry nie odpowiedział na twoje pytanie ale po prostu nie ma nie ma nie ma przecież możesz tak uważasz.

To nie jest a dlaczego o tym właśnie mam.

No proszę teraz swoje już swoje pytanie wymyślić nie może. To samo pytanie od odbija piłeczkę no to proszę powtórzyć nie pamiętam jakie pytania nie pamięta odpowiedzi czy.

Co byś zrobiła inaczej. Trzy rzeczy które byś zrobiła inaczej jeżeli bym cię poprosił o otworzenie klubu. Dzisiaj. Ja wiem. Zapomniałem jeszcze jedną rzecz. Ja bym na pewno szybciej zatrudnił kogoś czy sprzątaczka no bo. Bo to jest jedna rzecz której się nauczyłem. Rzeczy których nie lubisz robić najlepiej bardzo szybko dać komuś innemu.

Bo można. Można się zaniechać.

Jakie bym zrobiła trzy rzeczy które inaczej.

Zadam ci pytanie na które ja sama nie znam odpowiedzi bo analizując to co zrobiliśmy to jest w sumie fajny mały biznes biznes plan na biznes jeśli bym chciała np. utworzyć klub który nie byłby klubem właśnie taki jak nasz jest że jest stylem życia dla nas jeśli miałby to być klub otwierany dla kogoś to np. bym radziła mu w tym momencie żeby zrobił krok. My prosiliśmy naszych klientów ale mnie nie poprosiliśmy klientów my nie ogłosiliśmy tego jakoś super.

Obszernie w sensie takim że my tylko powinniśmy w naszej zamkniętej grupie ludzi którzy już nas znają więc to by była jedna rzecz która którą teraz zrobiła bym powiedziała na social media na Facebooku na Instagramie że robimy to i to.

Kto chce nas wesprzeć bym zrobiła więcej szumu dookoła tego. Kolejną rzeczą którą bym zrobiła tą.

By.

Pomyślała czy bym chciała jakiś może jakąś akcję charytatywną wesprzeć otwierając klub. Może jest jakaś grupa ludzi którym mogła pomóc otwierając klub czy mogły to mogły być nastolatki nastolatkowie którzy mało się ruszają żeby coś wnieść do ich życia żeby mieć jakiś taki projekt obok klubu. To by była to jest dobre. Kolejna rzecz.

Nie musi być. Nie może jeszcze uratować Cie tutaj wydaje mi się że i tak lepiej niż te trzy pytania.

Pytanie mi to pytanie nie było przygotowane bo pytania się po prostu zrodziło z każdym słowem dobra.

Myślę że zakończymy. Słuchajcie jeżeli macie jakieś pytania dajcie nam znać będziemy chętnie na nie odpowiemy dajcie nam jeżeli otworzyliśmy swój klub albo planujecie otworzyć swój klub. Chcielibyśmy być tego częścią i chcielibyśmy się podzielić z Wami naszymi doświadczeniami i to jest właśnie ten pokaz będzie o tym będziemy rozmawiać o różnych rzeczach które są dookoła klubu do tego rzeczy których się nauczyliśmy albo rzeczy których się chcemy nauczyć dla ludzi którzy zastanawiają się czy warto iść w stronę fitnessu. Dla ludzi którzy chcą być instruktorami personalnymi trenerami i wszystkich naokoło dobra jesteśmy na Instagramie Jesteśmy na Facebooku znajdziecie nas i dajcie nam linka Polub nas napiszcie coś do nas.

Ten pokaz jest dla was więc jak jakby tego nie będziecie słuchać. To jest bez sensu żebyśmy robili więc bardzo byśmy chcieli od was usłyszeć na social media że słuchajcie nas. Do zobaczenia.

Cześć.